بلاگ

بررسی نقش ادویه ها در رژیم های غذایی

هر یک از ادویه ها طعم و خواص مخصوص به خود را دارد. در مقایسه با انواع میوه و سبزیجات، ادویه ها آنتی اکسیدان بیشتری را دارند و در مقابله با انواع بیماری ها به شما کمک فراوانی می کنند. قبل از استفاده از هر نوع ادویه ای در غذاهای خود حتما از خواص آن آگاه شوید. ادویه ها علاوه بر پیشگیری و درمان انواع بیماری ها خاصیت ضد التهابی دارند و باعث کاهش وزن می شوند.

 

ادویه ها طعم و مزه خاصی به غذای شما می دهند. بسیاری از ادویه ها طعم و رایحه خود را وقتی که در کره و روغن سرخ می شوند از دست می دهند. بعضی از ادویه ها را می توان به صورت خشک بو دهید که باعث می شود رنگ و طعم آن تغییر کند؛ زمانیکه ادویه جات را بو می دهید به این نکته دقت کنید که زمانی که بوی آن بلند شد در معرض حرارت مستقیم آتش قرار نگیرد. جنس مرغوب و اصل تهیه کنید و در ظروف دربسته و دور از نور و حرارت آفتاب قرار دهید.

 

 

ادویجات نقش مهمی را در غذاهای مصرفی روزانه ما ایفا می کنند. اکثر افراد به خاطر طعم دهی این مواد به غذاهای خود از آن استفاده می کنند و توجه کمتری به فواید و مضرات آن دارند. افزایش سوخت و ساز بدن، افزایش طعم و مزه انواع غذاها، فقط چند مورد از خاصیت استفاده از ادویه هاست. این فواید در فصول سرد سال بیشتر می شود. ادویه دار کردن مواد غذایی، عطر و طعم طبیعی به آن ها می بخشد که باعث کاهش چربی و میزان نمک غذاهایی می شود که برای خوشمزه کردن غذاهای خود به آن ها نیاز دارید. مصرف زیاد نمک در غذاها سبب انباشته شدن آب در بدن شده و وزن را بالا می برد. با استفاده از ادویه ها به جای نمک، مصرف آن را کم کرده و علاوه به کمک به کاهش وزن کمک شایانی به کاهش فشار خون و در نتیجه سلامت قلب خود خواهید کرد.

 

تحقیقات اخیر نشان می دهد که ادویجات غنی از آنتی اکسیدان مانند دارچین، فلفل قرمز و غیره سوخت و ساز را در بدن انسان بالا برده و می توانند باعث سوزاندن چربی در بدن شده و در نتیجه مانع تجمع چربی های اضافی در بدن می شوند. استفاده از انواع ادویه ها سبب ایجاد سیری در شما می شود و میل شدید به غذا را در شما کنترل و غذاهای شما را طعم دار می کنند.

 

اضافه کردن ادویه به خوراکی ها و میان وعده های را عادت خود قرار دهید. به طور مثال اگر قصد دارید رنگ بد سوپ عدس خود را تغییر دهید به آن زردچوبه اضافه کنید تا زرد شود و یا اگر می خواهید مزه خوراک مرغ شیرین خود را تغییر دهید کمی به آن فلفل بزنید و …