بلاگ

ادویه های مناسب فصل سرما

در فصل سرما از ادویه های مخصوص آن باید استفاده نمود. در این فصل سوخت و ساز بدن انسان به شدت کاهش یافته و نیاز به خواب بیشتر در بدن افزایش یافته و میزان انرژی کاهش می یابد. در فصل سرما بدن انسان نیاز به گرما دارد و در نتیجه از ادویه هایی در این فصل استفاده می کند که نیاز خود را برطرف کند. البته باید به این نکته اشاره کرد که میزان مصرف ادویه بر حسب مزاج فرد متغیر می باشد.

 

هل: بدن را گرم نگه داشته و دارای خاصیت خلط آوری می باشد. عوارض ناشی از سرماخوردگی، سرفه های شدید، برونشیت، گلودرد و آسم را درمان می کند.

 

سیر: با عفونت های مختلفی از جمله عفونت گوش، گلو و آنفولانزا مقابله می کند. میزان خلط را به شدن کاهش داده و سبب تسریع گردش خون در بدن انسان می شود.

 

زیره سیاه: در واقع زیره سیاه منبع غنی آهن است که برای سیستم گوارشی بدن بسیار مفید می باشد. دارای خاصیت ضدعفونی بوده و در درمان انواع سرماخوردگی و رفع علایم ناشی از آن مانند سرفه موثر می باشد.

 

دانه کنجد: نوعی گرمی محسوب می شود که در فصل سرما گرمای بدن انسان را افزایش می دهد. سیستم ایمنی بدن را افزایش داده که در نتیجه بدن انسان می تواند در فصل سرما با انواع بیماری ها مقابله کند.

 

نعناع: استفاده از این گیاه سبب افزایش گرمای بدن در فصل سرما شده و از دیواره معده در برابر انواع عفونت ها محافظت کرده و مشکلات معده و روده را درمان می کند.

 

 

رازیانه: دارای خاصیت ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی می باشد. استفاده از این گیاه باعث کاهش سطح کلسترول بدن شده و استفاده از این گیاه در فصل سرما دمای بدن را افزایش می دهد.

 

میخک: این ادویه حاوی ویتامین های A و C، آهن، منگنز، کلسیم، پتاسیم، فیبر و پروتئین است. درای خاصیت های ضدعفونی، ضد اسپاسمی و ضدالتهابی بوده و نوعی مسکن نیز محسوب می شود.

 

دارچین: علاوه بر افزایش گرمای و بهبود کلی سیستم ایمنی بدن انسان، دارای خاصیت ضدباکتریایی و ضدقارچی بوده که با انواع آنفولانزا مقابله می کند.

 

زردچوبه: دارای خاصیت ضدعفونی کننده بوده که با تسریع گردش خون از بدن انسان در برابر هر عفونتی محافظت می کند.

 

زنجبیل: مصرف روزانه این ادویه در فصل سرما توصیه می شود. التهاب و درد را کاهش داده و در درمان طبیعی انواع سرماخوردگی و آنفولانزا موثر می باشد. برای رفع انواع درد و کاهش تب از جوشانده زنجبیل می توانید استفاده کنید.